Grzejniki Jaga – akcent na design

Jeśli miarą dobrego designu są prestiżowe nagrody, to grzejniki Jaga mają praktycznie wszystkie liczące się tytuły i wyróżnienia. Jeśli są nią również zachwyceni klienci, to w ilości fanów swojego wzornictwa Jaga nie zostawia miejsca dla konkurencji.

Prawdziwym łamaczem serc specjalistów od designu jest Heatwave – grzejnik w formie roślinnego ornamentu. Obiekt zachwytów, przedmiot westchnień, bohater wystaw, książek, blogów, artykułów prasowych. Gdy w 2007 roku został po raz pierwszy pokazany na targach Salone del Mobile w Mediolanie zatrząsł w posadach rynkiem grzejników dekoracyjnych oraz na zawsze zawładnął umysłami krytyków wzornictwa. Stało się tak dlatego, że tworząc Heatwave Jaga złamała praktycznie wszystkie obowiązujące na rynku schematy: formy (ornament), materiału (beton) oraz stylu. A przy tym nie uległa pokusie postawienia akcentu wyłącznie na formę, ale sprawiedliwie rozłożyła go również na funkcję. Grzejnik ma konstrukcję modułową i oferowany jest w czterech wielkościach, dzięki czemu można wybrać wersję idealnie dopasowaną wydajnością do ogrzewanego pomieszczenia. Wreszcie zaś, takiej premiery jak Heatwave nie miał żaden grzejnik na świecie: firma wykonała jego replikę z czekolady, którą częstowała odwiedzających stoisko Jaga na mediolańskich targach.

Przeciwieństwem barokowego grzejnika Heatwave jest Freedom – minimalistyczny, stojący grzejnik Jaga. Kompaktowy biały grzejnik zachwycił specjalistów od wzornictwa ascetycznym designem oraz możliwościami użytkowymi i aranżacyjnymi, za które otrzymał prestiżowe wzornicze wyróżnienie Red Dot Product Design Award. Grzejnik nieprzypadkowo nosi nazwę Freedom – oferuje swojemu użytkownikowi możliwość wyboru w zakresie kolorystyki (wersje mono- i multikolorowe), oraz funkcjonalności (grzanie lub grzanie i chłodzenie). Nie do przecenienia są także walory estetyczne grzejnika Freedom: wszystkie podłączenia ukryte są w jednej z nóżek, więc on sam jest czystą estetycznie formą. Pozwala mu to na piękną prezencję praktycznie w każdym miejscu wnętrza, a zwłaszcza na tle dużych przeszkleń, z myślą o których został stworzony. Ekonomiczna, wydajna technologia Low-H2O dopełnia doskonałości tego modelu.

Pisząc o wzorniczych dokonaniach Jaga należy zwrócić uwagę na grzejniki Linea Plus oraz Iguana. Model Linea, z idealnie gładkim panelem czołowym, wprowadził grzejniki ścienne do świata designu (prestiżowa wzornicza nagroda European Design Awards). Z kolei Iguana – grzejnik inspirowany dziecięcym rysunkiem słońca praktycznie od początku istnienia jest wzorniczym i sprzedażowym bestsellerem belgijskiego producenta. Ten konstrukcyjny plan jest niezwykły również dlatego, że pozwala dowolnie zmieniać formę grzejnika w procesie produkcyjnym (lekko lub mocno go wyginać). Iguana, wielokrotnie nagradzana za wzornictwo (m.in. IF Design) jest jednym z eksponatów eksponatów Muzeum Sztuki Współczesnej w Ghent.

Kamienny grzejnik Geo, wykonany z drewna Knockonwood, kolorowy grzejnik Play, Crrossroads w formie labiryntu, czy Atlantis o fakturze skamieliny – to tylko kilka przykładów przełomowych projektów Jaga. Pionierskich, nowatorskich, balansujących na granicy performance, ogrzewających nie tylko domy, ale i serca swoich użytkowników. Nie może być inaczej, jeśli grzejniki tworzy firma działająca w myśl zasady jej twórcy i właściciela, która brzmi: Innovate or die.

Data artykułu: 27.07.2017 r.