Grzejnik Jaga na wystawie w Szczecinie

Grzejnik Heatwave firmy Jaga był jednym z eksponatów wystawy „Ikony Designu”, która odbyła się w Szczecinie w ramach projektu „Design Festival 2012 – Edycja dziecięca”.  I choć wystawa przygotowana została z myślą o dzieciach, to prezentowała zupełnie poważny design.

Wystawa „Ikony Designu” (9-18 marca br.) odbyła się w ramach projektu o nazwie „Design Festival 2012 – Edycja dziecięca”. Trwająca 10 dni impreza była pierwszym festiwalem designu w Szczecinie i jednocześnie pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, które przybliżało tematykę wzornictwa dzieciom. Celem, jaki postawili sobie organizatorzy przedsięwzięcia, było oswojenie najmłodszych z pojęciem designu i pokazanie im dobrych wzorów. Stąd też na wystawie znalazł  się spory zbiór eksponatów reprezentujących współczesną sztukę użytkową. Były to: meble, lampy, akcesoria i różne sprzęty domowego użytku, których forma wywarła znaczący wpływ na rynek. Wiele z prezentowanych rzeczy, jak na przykład „krzesło nad krzesłami” Michaela Thoneta czy „karteczkowy żyrandol” Ingo Maurera to przedmioty kultowe.
Jednym z eksponatów szczecińskiej wystawy był grzejnik Heatwave marki Jaga, zaprojektowany przez belgijskiego producenta we współpracy z Jorisem Laarmanem. Betonowy grzejnik o formie kunsztownego ściennego ornamentu od początku swego istnienia budzi ogromne emocje i przełamuje schematy w projektowaniu urządzeń grzewczych. Wygląda niczym ozdobna roślina pnąca się po ścianie, a grzeje tak efektywnie, jak klasyczny kaloryfer. Dzięki temu, że  przygotowany został jako system modułów pozwala stworzyć urządzenie grzewcze idealnie dopasowane gabarytami i mocą cieplną do wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Jeden element Heatwave zajmuje powierzchnię ok. 70×55 cm i waży ok. 12 kg. Maksymalnie można połączyć ze sobą 6 elementów. Grzejnik oferowany jest w kolorach: jasnoszarym oraz czarnym.
W ramach szczecińskiego festiwalu, oprócz wystawy „Ikony Designu”, odbyły się również inne imprezy związane ze wzornictwem, m.in. warsztaty dla dzieci prowadzone przez specjalistów w tej dziedzinie, projekcje filmowe oraz spotkania autorskie, w tym także spotkanie z Ewą Solarz, autorką książki D.E.S.I.G.N., na podstawie której przygotowana została wystawa. Festiwal planowo „rozprzestrzenił” się poza granice Szczecina – kilka warsztatów odbyło się w różnych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdyni a także w Berlinie. Na koniec warto zarekomendować książkę Ewy Solarz, gdyż jest ona jednym z jasnych punktów na mapie współczesnej literatury dziecięcej. Ciekawy pomysł, znakomity język i atrakcyjne ilustracje utrzymane w formie komiksu to mocne atuty tej publikacji. Nie do przecenienia jest też walor edukacyjny książki – autorka zadbała o przekrojowy wybór produktów oraz o to, żeby każda z prezentowanych „dizajnerskich rzeczy” miała swoją historię, nierzadko z wątkiem ekologicznym. Organizatorem wystawy „Ikony Designu” była szczecińska Fundacja Artmosphere.

Data artykułu: 20.03.2012 r.