Kocioł kondensacyjny i grzejniki konwektorowe

Prawdy i mity o współpracy grzejników konwektorowych z kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła itp.

Kocioł kondensacyjny i grzejniki konwektorowe

Postprzez Technik » wtorek, 9 paź 2007, 10:14

Dziem dobry,
Mam zamiar kupić kocioł kondensacyjny i słyszałem już od kilku osób, że konwektory gorzej pracują przy niskich temperaturach zasilania. Ze stronki wyczytałem, że Wasze mogą. Czy to aby na pewno prawda i z czego to wynika? Wydaje się to być mało prawdopodobne - opowiadali mi to ludzie znajacy się na rzeczy, więc jak to jest?
Technik
 

Postprzez Admin » piątek, 12 paź 2007, 05:48

Dziem Dobry również :D
faktycznie nie wszystkie grzejniki konwektorowe nadają się do pracy przy niskich tempreaturach zasilania. Wynika to z konstrukcji wymiennika ciepła. Jaga na drodze wielu badań i obliczeń zaprojektowała optymalny wymiennik ciepła, który traci mniej na wydajności w miarę spadku temperatury zasilania. Grzejniki płytowe przy spadku temeratury zasilania z 75/65 do 55/45 tracą na wydajności 50 - 51%, a konwektory Jaga 49% - wyliczyć to można ze współczynników korekcyjnych. Cuda takie wynikają z bardzo dokładnego wyliczenia odstępów między lamelami wymiennika i rozmieszczenia rurek tak, aby każda część powierzchni lamela była efektywnie wykorzystana. Ważne jest również pofalowanie lameli co znacznie zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, a co za tym idzie - wydajność. Grzejnik Jaga jest porównywalny mocowo z grzejnikiem płytowym o tych samych wymiarach przy zastosowaniu standardowego wymiennika ciepła. Należy pamiętać, że istnieje model z wymiennikiem Twin - czyli podwójnym - co zwiększa wydajność o około 30-40%. Można dodatkowo zastosować system DBE co jeszcze podwoi wydajność. Wszystko to sprawia, że grzejniki z grupy Energy Savers nie mają sobie równych, jeżeli chodzi o moc i wymiary przy niskich temperaturach zasilania, zatem trudno będzie znaleźć lepsze grzejniki do współpracy z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła.
Pozdrawiam
Administrator
Admin
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 3 paź 2007, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Paweł » poniedziałek, 19 lis 2007, 23:06

Witam,

W tym samym temacie - mam kocioł kondesacyjny, planuję w sumie dość wysokie parametry 70/50/20C (aczkolwiek to dla -20C na zewnątrz), w warstwach posadzki przewidziano maksymalnie 11cm.
Czy Jaga MiniCanal h=9 lub h=11 jest tutaj do zastosowania?
Czy współczynnik 1.3 do przeliczania na inne parametry jest ok / lub gdzie on jest na stronie www?

Pozdrawiam.
Paweł.
Paweł
 

Postprzez Admin » wtorek, 20 lis 2007, 11:16

Witam,
aby uzyskać wydajność grzejnika przy parametrach 70/50/20 trzeba pomnożyc wydajność grzejnika przy parametrach z katalogu (75/65/20) przez 0,74 lub podzielić przez 1,35.
Wielkość grzejników oczywiście bedzie zależna od zapotrzebowania ciepła pomieszczenia czyli jego wielkości, wielkości przeszkleń, jakości ocieplenia itp. Tak do szacunkowych - wstepnych obliczeń można przyjąć około 100W/m2 przy wysokości do 3,5 m. W praktyce przeważnie wychodzi mniej ale do szacunków lepiej przyjąć z zapasem.
Pozdrawiam
Darek
Admin
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 3 paź 2007, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Gość » środa, 21 lis 2007, 00:48

aby uzyskać wydajność grzejnika przy parametrach 70/50/20 trzeba pomnożyc wydajność grzejnika przy parametrach z katalogu (75/65/20) przez 0,74 lub podzielić przez 1,35.


Dziękuję za odpowiedź. Aczkolwiek chodziło mi o stałą charakteryzującą dany model grzejnika, dzięki której po podstawieniu do ogólnie znanego wzoru przelicza się warunki "normowe" na każde inne.

Jeżeli chodzi o straty to przeliczam je w programie OZC, także nie ma mowy o żadnych szacunkach.

Pozdrawiam,
Paweł.

PS. na czeskiej stronie stała dla mini canal n = 1,362 co daje "możenie" przez 0,72 a więc w zasadzie to co Pan podał.
To całkiem nieźle, nie odbiega znacznie od grzejników płytowych.
Gość
 

Postprzez Admin » środa, 21 lis 2007, 01:20

Teraz dopiero rozumiem, że chodziło o współczynnik n :) - Czesi to podają bo musieli sobie wyliczyć, tyle że nie jest to na stronie Jagi tylko jakiegoś dystrybutora. W żadnych ogólnie dostępnych danych Jaga jakoś nie podaje współczynników n. To co podałem odczytane zostało z tabeli współczynników korekcyjnych - w miarę pokrywa się z czeską matematyką :wink: . Natomiast w pewnym momencie zmieniły się trochę warunki pomiarowe według normy EN-442 i niektóre dane też uległy zmianie - były to niewielkie różnice. Nie wiem na ile dane tych Czechów są aktualne ale wygląda, że jest w miarę OK.
Wrzuciłem pdf-a z danymi technicznymi na serwer - adres www.jaga.com.pl/grzejniki_pdf/danetech.pdf
Pozdrawiam
Darek
Admin
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 3 paź 2007, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Paweł » czwartek, 22 lis 2007, 01:45

Serdecznie dziękuję za materiały, te dane mi w zupełności wystarczają - typowe biuro i +20 wewnątrz. Wsp. n się przydaje do innych temp niż te w tabeli (+20 i +24).

PS. Jeszcze jedno pytanie z pierwszego posta - odnośnie montażu - czy w 11 centymetrach posadzki można zaryzykować grzejniki 11-stki czy lepiej dać 9cm bo precyzja wylania stropu zapewne nie będzie porażająca?

Pozdrawiam,
Paweł.
Paweł
 

Postprzez Admin » czwartek, 22 lis 2007, 02:37

Faktycznie na budowach z dokładnością różnie bywa :lol: . Jeżeli jest to faktycznie "na styk" do wykończonej podłogi to lepiej dać 9cm - te 2 cm mogą potem sporo uratować albo wrzucić 11 cm i niech się wykonawca stropów martwi :D - najwyżej będzie skrobał. Zależy jeszcze jak to rozmiarowo będzie wychodziło. Ja bym jednak radził zostawić te 2 cm, żeby była też jakaś możliwość poziomowania.
Znów pozdrawiam :)
Darek
Admin
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 3 paź 2007, 11:23
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Konwektory w systemach nisko-temperaturowych



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron